O Tai Chi

Tento starý čínsky systém meditácie v pohybe nepomáha iba zbaviť sa zdravotných problémov vyvolaných súčasným spôsobom života, ale pomáha naviac získať späť stratený pocit celistvosti, stratený pocit súčasti vesmíru, ktorý nás obklopuje. Naše centrum sa snaží tomuto umeniu učiť starým tradičným spôsobom. Bez skratiek, bez hudby, iba trpezlivým napodobovaním pohybov učiteľa. Podľa čínskej múdrosti vedia cesta k slobode iba cez prísnu sebadisciplínu a tak cesta k oslobodeniu pohybu vedie cez zvládnutie formálnych zostáv, na ktorých pracovali generácie majstrov umenia taj-či čuan. Je treba sa im precízne učiť krok po kroku, pokiaľ nezmizne zlozvyk používať svoje telo ako nástroj ovládaný rozumom.

 

Tai Chi Chuan má tri základné možnosti využitia:

- Ako umenie pestovania zdravia, pretože reguluje tok cchi (vitálna energia) a krvi v celom organizme a tým vyvažuje funkcie všetkých vnútorných orgánov. Posiluje celé telo. Používa sa tiež ako metóda pomáhajúca pri terapii mnohých chorôb.
- Ako bojové umenie, které slúži sebaobrane, je jedným z vnútorných štýlov kung fu. Spočíva predovšetkým vo využití vlastnej inteligencie a zručnosti a taktiež vo využití sily protivníka.
- Ako umenie dynamickej meditácie, pretože cvičenie tai chi chuan rozvíja vedomie, slúží k poznaniu seba samého a k práci na sebe.

Všetky tieto tri hlavné aspekty sú neoddelitelné a vzájomne sa doplňujú.

 
V Centre taoistických umení Zlatý kopec sa pracuje s dvoma štýlmi umenia tai chi chuan:
 
Štýl San Feng predstavuje pomerne málo známy štýl z juhu Číny. Základná prax tohto štýlu sa opiera o dve formy: formu Otca a formu Matky.
 
Štýl Yang je naopak velmi známy a rozšírený. V Centre Zlatý kopec sa vyucuje jeho klasická neskrátená forma (108 foriem), tuj-šou a šerm tai-chi.
 
Majster Yang Chengfu